صفحه ها
دسته
وبلاگ دوستان
وبلاگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 509553
تعداد نوشته ها : 559
تعداد نظرات : 493
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
     

 


بسم الله الرحمن الرحیم
« برخلاف تبلیغات رسانه ای مشکل اصلی دشمنان این سرزمین بصیرت ملت و غیرت دینی جوانان کشور است . »
این فرازی از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع پرشور هزاران نفر از مردم قم است که  در حسینیه امام خمینی به مناسبت سالروز 19 دیماه با ایشان دیدار کردند . رهبر معظم انقلاب در این دیدار ضمن برشمردن ابعاد قیام 19 دیماه مردم قم فرمودند : « قیام 19 دی مردم قم در 32 سال پیش با ویژگی هائی همچون بصیرت موقع شناسی دشمن شناسی و مجاهدت مبدا تحول و ایجاد جریانی عظیم در ملت ایران شد که همچنان درس آموز و تاثیرگذار است » .
تاکید همیشگی بر بصیرت توسط رهبر معظم انقلاب با توجه به سابقه تاریخی روشنی که این عامل مهم دین داری در اسلام چه از نظر وقایع و حوادث و چه از نظر متون دینی دارد باید برای آحاد ملت ما و همه مسلمانان برانگیزاننده باشد. از جنبه وقایع و حوادث تاریخی روشنگری های امیرالمومنین علی علیه السلام نسبت به ماجراهای بعد از رحلت پیامبر اکرم که در خطبه های بلیغ آنحضرت منعکس می باشد و بخشی از آنها در نهج البلاغه دردسترس همگان است روشنگری های یاران با بصیرت مولا همچون ابوذر مالک اشتر و عمار یاسر روشنگری های سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام در روز عاشورا از طریق خطبه هائی که خطاب به سپاه یزید خواندند و قبل از آن از طریق نامه هائی که به مردم کوفه نوشتند روشنگری های حضرت زینب و حضرت سجاد علیهما السلام در مجلس ابن زیاد و یزید در کوفه و شام که نهضت عاشورا و رسالت کربلا را جاودانه کردند نمونه های بارزی هستند از کارکرد بصیرت .
از نظر متون دینی علاوه بر آیات و روایات زیادی که بصیرت را اصل و اساس حرکت دین مدارانه می دانند و آیه شریفه « قل هذه سبیلی ادعوا الی الله علی بصیره انا و من اتبعنی » ـ سوره یوسف آیه 108 ـ یکی از نمونه های آنست آنچه در صلوات شعبانیه که از حضرت امام سجاد علیه السلام روایت شده آمده است دستورالعمل روشنی برای بکار گرفتن بصیرت در میدان عمل می باشد. در صلوات شعبانیه میخوانیم « اللهم صل علی محمد و آل محمد الفلک الجاریه فی اللحجج الغامره یامن من رکبها و یغرق من ترکها المتقدم لهم مارق والمتاخر عنهم زاهق و اللازم لهم لاحق »

(خدایا درود فرست بر محمد وآل محمد کشتی جاری در اقیانوسهای بیکران هر کس سوار آن کشتی شود ایمن گردد

وکسی که آن راواگذاردغرق شود هرکه بر ایشان تقدم جوید ازدین بیرون رفته وکسی که از ایشان عقب ماند نابود شود).
براساس این دستورالعمل همه حرکت های دین مدارانه درصورتی به سعادت دنیوی و اخروی منتهی می شوند که از عنصر همراهی با رهبری حق مدارانه دینی برخوردار باشند و کسانی که با کوتاهی ها و عقب ماندن حاضر به همراهی نشوند و یاجلوتر از رهبری حق مدارانه دینی حرکت کنند دچار گمراهی می شوند و هرگز به سعادت نخواهند رسید. این از لوازم مهم بصیرت است و کسانی که از این ویژگی محروم باشند نمی توانند در شرایط غبارآلود راه صحیح را تشخیص دهند و چه بسا مشکلات و زیان هائی برای خود و جامعه پدید آورند.
در جریان انقلاب اسلامی از آغاز نهضت روحانیت به رهبری امام خمینی تا پیروزی انقلاب اسلامی و از صبح پیروزی تا امروز که نزدیک به 31 سال از آن می گذرد مردم ایران فقط با ملازم رهبری حق مدارانه دینی بودن توانستند به پیروزی دست یابند و توطئه های دشمنان را خنثی نمایند. اگر آمریکا همواره از مردم ایران در طول این نهضت سیلی خورده به دلیل همین همراهی بوده و اگر در همه توطئه هائی که توسط قدرت های استکباری شرقی و غربی و صهیونیستی علیه ملت ایران صورت گرفته همواره نظام جمهوری اسلامی و ملت ایرانی پیروز شده به دلیل همین همراهی و ملازمت بوده است . هر جا تخلف یا جلو افتادن دیده شد همانجا مشکلاتی نیز پدید آمد کما اینکه در صدر اسلام و در دوران امیرالمومنین علیه السلام نیز چنین شد.
با توجه به همین واقعیت است که توصیه های رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای در زمینه خودداری از حرکت های خودسرانه در شرایط کنونی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است . ایشان با اشاره به آنچه در روز عاشورای امسال در تهران رخ داد فرمودند : « دل های همه ی مردم از این بی حرمتی به درد آمده است اما همه باید مراقب باشیم با کارهای بی رویه به فتنه انگیزی های دشمن کمک نکنیم » .
نکته مهم دیگری که در بیانات رهبر معظم انقلاب آمده و از لوازم بصیرت است اینست که در شرایط غبارآلود کنونی باید با احتیاط و تدبیر عمل شود تا دشمن نتواند از وضعیتی که دلخواه اوست بهره برداری کند. دشمن خواهان بی احتیاطی و بی تدبیری است و هنگامی که دست اندرکاران امور هر اقدامی را با احتیاط و تدبیر همراه کنند دشمن را ناکام خواهند نمود : « در این شرایط غبارآلود باید خیلی با احتیاط و تدبیر و البته در وقت خود با قاطعیت عمل کرد تا دشمن در فتنه انگیزی ناکام بماند » .
تاکید بر قانون گرائی و تصریح به اینکه : « افرادی که مسئولیت و وظیفه قانونی ندارند نباید در این قضایا دخالت کنند » نیز از دیگر لوازم بصیرت است زیرا بی قانونی از عوامل زیانباری است که می تواند همه ی دستاوردهای بصیرت را از بین ببرد.
اگر به قانون عمل شود بطور طبیعی از حرکت ها و اقدامات خودسرانه جلوگیری و مجال سواستفاده از دشمن گرفته خواهد شد. بی تردید اقدامات خودسرانه با بهانه ای که به دشمن می دهد و غباری که می پراکند راه رسیدن به فضای روشن را سد می نماید و چنین فضائی مطلوب دشمن است . به همین دلیل است که رهبر معظم انقلاب در بیانات دیروز خود فرمودند : « همه باید از حرکت خودسرانه پرهیز کنند و همه چیز بر روال قانون انجام شود » .


هیچکس ذره ای تردید به خود راه ندهد که عمل به این توصیه های مدبرانه راه را برای رسیدن به آرامش وحدت و تفاهم و عبور از شرایط غیرقابل تحمل کنونی فراهم خواهد کرد. بنابر این همه باید همت کنند و با عمل به این توصیه های راهگشا زمینه را برای تقویت وحدت و انسجام مساعد سازند و دشمنان ملت ایران و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی را در این مرحله حساس از تاریخ نیز مایوس نمایند


دسته ها : سیاسی
X